18.06.2021
Порядок зміни прізвища
Порядок зміни прізвища громадянином України регулюється Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», Порядком розгляду заяв про зміну імені (прізвища, власного імені, по-батькові фізичної особи, який затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 р. № 915 (зі змінами та доповненнями), Правилами державної реєстрації актів громадянського стану в Україні, котрі затверджені Наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 р. № 52/5 (зі змінами та доповненнями) та іншими нормативно-правовими актами.
Вищевказаними нормативно-правовими актами визначено, що громадянин України, який бажає змінити прізвище за власним бажанням подає за зареєстрованим місцем проживання до територіального відділу державної реєстрації актів цивільного стану установленого зразка заяву про зміну прізвища. Затверджений зразок Заяви міститься у Додатку № 1 до даної довідки.
До заяви додається:
довідка з місця проживання Заявника;
свідоцтво про народження Заявника;
свідоцтво про шлюб (у разі коли Заявник перебуває у шлюбі);
свідоцтво про розірвання шлюбу (у разі коли шлюб розірвано);
свідоцтво про народження дітей (у разі, коли Заявник має малолітніх або неповнолітніх дітей);
свідоцтво про зміну імені Заявника, батька чи матері, якщо воно раніше було змінено;
фотокартка Заявника, розміром 3Х4;
квитанція про сплату державного мита.
Під час подання заяви працівник відділу державної реєстрації актів цивільного стану звіряє вказані в ній відомості з поданими документами Заявника, попереджає його про встановлену законодавством відповідальність за повідомлення неправдивих відомостей і про необхідність обміну паспорта громадянина України.
Отримавши вищевказаний пакет документів, відділ РАЦС з метою підтвердження достовірності поданих документів отримує витяги щодо Заявника з Державного реєстру актів цивільного стану громадян. Витяги додаються до поданого Заявником пакету документів. Також, відділ РАЦС перевіряє відомості щодо Заявника в архіві по місцю проживання останнього. При необхідності, РАЦС направляє запити в архіви інших відділів РАЦС.
Також РАЦС направляє запит до територіального органу Національної поліції за місцем проживання Заявника. Територіальний орган Національної поліції за результатами відповідної перевірки, яка проводиться безоплатно, у місячний строк готує та надсилає висновок про можливість зміни імені разом з усіма матеріалами до РАЦСу. На основі отриманих даних ДРАЦС протягом трьох місяців готує висновок про дозвіл змінити прізвище або відмову і направляє його Заявнику. За наявності поважних причин цей строк може бути продовжений, але не більш як на три місяці, з письмового дозволу керівника відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції Міністерства юстиції.
За більш детальними роз’ясненнями необхідно звертатись до відділу «Кегичівське бюро правової допомоги» за адресою: 64003, Харківська область, смт.Кегичівка, вул.Волошина, 29 або за телефоном (05755) 3-11-84.