01.07.2021
Відпустка при народженні дитини для тата
Кегичівське бюро правової допомоги інформує. 9 травня набув чинності закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення рівних можливостей матері та батька у догляді за дитиною" № 1401-IX.
Що змінилося для татусів новонароджених дітей?
Чоловік, дружина якого народила дитину або батько дитини, який не перебуває у зареєстрованому шлюбі з матір’ю дитини отримали право на одноразову оплачувану відпустку при народженні дитини. Раніше була можливість отримання неоплачуваної відпустки для батька дитини («за свій рахунок»).
Яка тривалість такої відпустки?
До 14 календарних днів (без урахування святкових і неробочих днів). Тривалість відпустки при народженні дитини визначається працівником у заяві про її надання.
Чи може інші родичі отримати таку відпустку?
Так. Така відпустка може надаватися бабусі або дідусю, або іншому повнолітньому родичу дитини, які фактично здійснюють догляд за дитиною, мати чи батько якої є одинокою матір’ю (одиноким батьком).
Чи може відпустка надаватися одночасно батьку дитини та бабусі/дідусю?
Ні. Відпустка при народженні дитини надається лише одній із категорій, зазначених у статті 773 Кодексу законів про працю.
Які документи необхідні для отримання такої відпустки?
Не пізніше трьох місяців з дня народження дитини працівнику необхідно звернутися із письмовою заявою до роботодавця, в якій вказати бажану тривалість відпустки. Також особа, яка отримала відпустку при народженні дитини, зобов’язана надати роботодавцю копії документа, необхідного для державної реєстрації народження дитини, або свідоцтва про народження дитини протягом 30 календарних днів з дня виходу в таку відпустку.
Чи враховуються ці 14 календарних днів до щорічної відпустки?
Ні. Відпустка при народженні дитини є додатковою відпусткою
Які ще зміни в частині надання відпусток?
Відтепер не лише жінка, але й чоловік, одинокий батько отримали право на отримання додаткової щорічної оплачуваної відпустки тривалістю 10 календарних днів.
«Одному з батьків, який має двох або більше дітей віком до 15 років, або дитину з інвалідністю, або які усиновили дитину, матері (батьку) особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, одинокій матері, батьку дитини або особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, який виховує їх без матері (у тому числі у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), а також особі, яка взяла під опіку дитину або особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, надається щорічно додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів (стаття 73 цього Кодексу).
За наявності декількох підстав для надання цієї відпустки її загальна тривалість не може перевищувати 17 календарних днів».